Dekoracje znane, jako czarno-białe w rzeczywistości wcale takie nie są, a określenie to jest jedynie symboliczne. Oczywiście można również stworzyć…
Dekoracje znane, jako czarno-białe w rzeczywistości wcale takie nie są, a określenie to jest jedynie symboliczne. Oczywiście można również stworzyć kompozycje złożone wyłącznie z czerni i bieli, ale będą one miały bardziej formę schematycznych grafik o ograniczonych możliwościach wyrazu. Osoby, które nie do końca uświadamiają sobie, na czym polega różnica z pewnością stwierdzą, że takie motywy są nudne i niewiele wnoszą do wnętrza. W rzeczywistości to, co pozbawione koloru, może być prawdziwą feerią setek, a nawet tysięcy odcieni szarości, z których pomocą można wyrazić wszystko.
Jedną z kategorii takich dekoracji są tapety czarno-białe, których przykłady można zobaczyć na stronie http://www.dekorolka.pl/2/fototapety-na-sciany/search/black%2Band%2Bwhite. Kolekcja jest tak zróżnicowana, że doskonale ukazuje możliwości tej bądź co bądź uniwersalnej formy wystroju. Uniwersalność nie oznacza jednak, że można wybrać cokolwiek i umieścić na ścianie jakiegokolwiek wnętrza, bowiem poza neutralną kolorystyką pozostaje jeszcze temat, nasycenie i charakterystyczny klimat motywu. Przykładowo przepiękna fototapeta ze starym pociągiem ciągniętym przez zabytkową lokomotywę wprowadza klimat retro znany ze starych filmów . Czarny koń o lśniącej sierści to przykład współczesnego, kreatywnego spojrzenia na naturalne piękno a seksowny mężczyzna z odsłoniętym torsem bez wątpienia budzi skojarzenia erotyczne.
Tapety i fototapety czarno-białe
Tapety czarno-białe to zarówno odwzorowania fotografii, bardzo realistyczne, ale kreowane na styl retro, lub też bardzo współczesne, ale z nietypowym, artystycznym podejściem. Podobno tam, gdzie znika kolor obserwator bardziej koncentruje się na treści, dostrzegając każdy szczegół postaci czy przedmiotu. Czy ubrana w niezwykle barwny pasiasty sweter i kolorową czapkę hipsterka nadal przyciągałaby uwagę tym specyficznym spojrzeniem? Czy antyczny krzyż w kolorach wciąż byłby taki magiczny, czy stałby się tylko kolorową ornamentową dekoracją? W takim ujęciu dekoracje czarno-białe wydobywają prawdziwe piękno z prostych przedmiotów, osób i sytuacji, dlatego są tak niepowtarzalne i wyjątkowe.
Tapety w odcieniach szarości, czerni i bieli nie muszą jednak być całkowicie pozbawione barw. Do modnych w ostatnich latach trendów zalicza się wprowadzanie tzw. kolorystycznego akcentu. Możliwość taką stwarza technika cyfrowej obróbki kompozycji przed drukowaniem, dzięki czemu pojedynczy element – czapka, kwiatek, markiza nad oknem – mogą nagle nabrać konkretnej barwy. Czerwony dmuchawiec na czarno-białej łące być może jest mało realistyczny, ale w stonowanym wnętrzu będzie idealnym akcentem ożywiającym. Jedną z form jest też ;odsłanianie; koloru przez pokazanie odsuwanego zamka, otwieranych drzwi czy przekładanej kartki.