20% taniej wszystkie dekoracje. Skorzystaj z kodu PROMO20 i ciesz się specjalnym rabatem! 🎉🍁
podaj w koszyku kod PROMO20
-20%

Fototapety z wzorkami

Pojęcie ;tapestry; nie jest powszechnie znane, ponieważ pochodzi z języka angielskiego i w rzeczywistości nie oznacza fototapety, lecz gobelin.
Pojęcie ;tapestry; nie jest powszechnie znane, ponieważ pochodzi z języka angielskiego i w rzeczywistości nie oznacza fototapety, lecz gobelin. Co wspólnego ma taka zapożyczona nazwa z kolorowymi wydrukami na winylu przeznaczonymi do ozdabiania ścian? Otóż w projektowaniu wzornictwa fototapet wykorzystuje się dziesiątki różnych inspiracji, wśród których znalazł się także klasyczny gobelin.
Osoby, które miały okazję podziwiać artystyczne stare gobeliny wiedzą, że zazwyczaj prezentują one konkretne sceny i do złudzenia przypominają olejne obrazy. W ujęciu współczesnym raczej można porównać je do dywanów, wykładzin czy dekoracyjnych tkanin o mniej lub bardziej regularnym wzorze. Tym, co łączy oba projekty jest podobne podejście do kwestii zagospodarowania płaszczyzny poprzez nanoszenie na nią regularnych kompozycji graficznych.
Fototapety z wzorkami podobnie, jak tradycyjne tkane dywany powstają w dwóch formach wzorniczych. Jedną z nich jest tzw. kompozycja otwarta, czyli taka, której nie ogranicza żadna rama, a kolejne dodawane fragmenty łączą się w spójną całość z pozostałymi częściami. W takich motywach najczęściej wykorzystanie są różne figury geometryczne, niekształtne zawijasy, pojedyncze listki czy kwiatki oraz wiele innych elementów graficznych. Zaletą kompozycji otwartych jest to, że ciągną się one w nieskończoność i można nimi dekorować nawet bardzo długie ściany.
Kompozycje otwarte to także płaszczyzny pozbawione w ogóle konkretnego wzoru, a tworzone poprzez łączenie przebarwień czy plam, które przypominają rozlaną farbę wypływającą poza obręb obrazu. Takie wzory nie zawsze mogą być dowolnie spajane na długich odcinkach, ale wymagają dobrania fragmentów o podobnej kolorystyce. Na stronie http://www.dekorolka.pl/83/fotolaminaty-i-naklejki/search/tapestry można znaleźć przykłady zarówno klasycznych kompozycji rytmicznych, jak i nieokreślonych barwnych mazańców .
Drugi rodzaj gobelinowych wzorów fototapet to kompozycje zamknięte, mniej lub bardziej określone, czasami tworzące konkretne obrazy, a kiedy indziej będące po prostu powtarzalnym motywem geometrycznym czy roślinnym układanym w formie zamkniętego prostokąta lub kwadratu. Tego rodzaju motywy to doskonałe rozwiązanie do dekoracji pojedynczej wąskiej ściany, albo jej fragmentu. Zamknięty wzór przyjmuje niekiedy formę obrazu i podobnie powinien być traktowany w aranżacji wnętrz..

Darmowa dostawa

dla zamówień powyżej 500 zł

Darmowe próbki materiałów

Sprawdź fakturę, grubość oraz nasycenie koloru

Polska firma

Polskie produkty, polska gwarancja

100% personalizacji

Kazdy produkt dopasujemy wymiarem i kolorem