Maroko to odległy kraj, który nie tylko leży daleko od Polski, ale też całkowicie się od niej różni kulturą, religią, obyczajami, a nawet sposobem życia…
Maroko to odległy kraj, który nie tylko leży daleko od Polski, ale też całkowicie się od niej różni kulturą, religią, obyczajami, a nawet sposobem życia i ubierania się tamtejszej ludności. Być może właśnie dlatego tak fascynuje, przyciąga uwagę odmiennością i budzi potrzebę zrozumienia – a może także tej niezwykłej magii. Wystarczy przecież spojrzeć na te charakterystyczne łukowate sklepienia wejść, przypominające nieco kształtem kolor pik w kartach, wystarczy przyjrzeć się uważnie detalom graficznym, precyzyjnie wykonywanym mozaikom, aby stwierdzić, że to z pewnością świat, w którym rozgrywają się sceny wszystkich egzotycznych baśni.
Kultura marokańska w dużym stopniu jest związana z panującym w tym kraju Islamem, do którego zaliczają się charakterystyczne kształty meczetów, minarety czy specyficzne detale ozdobne, mające symboliczne religijne znaczenie. W polskich realiach te symbole tracą na religijności, a pojawia się niezwykły świat kolorów i bogatych koronek ornamentów, które wydają się być tak precyzyjne, że twórca musiał spędzać nad nimi wiele dni poświęcając się żmudnej pracy. W wystroju wnętrz polskich mieszkań raczej nie spotka się drewnianych parawanów, przepierzeń albo wejść do lokali w postaci stylizowanej dziurki od klucza z kopulastym zwieńczeniem, ale z powodzeniem tę rolę spełnią marokańskie fototapety.
Fototapety Maroko, których propozycje można znaleźć na stronie http://www.dekorolka.pl/2/fototapety-na-sciany/search/morocco%2Bpattern to przede wszystkim bogactwo pastelowych barw, które sąsiadują ze sobą w jednym motywie niekoniecznie harmonizując i pasując do siebie. Niebieski, różowy, seledynowy, żółty, amarantowy, fiolet w postaci zazębiających się kółek trafiają do jednego tygla, który wiruje w oczach, nabiera dynamiki i skłania do długiego wpatrywania się w poszukiwaniu szczegółów. To również kompozycje jednokolorowe, ale odzwierciedlające wiele odcieni jednej barwy, dzięki czemu mienią się sprawiając wrażenie żywych, przestrzennych, posiadających wklęsłe lub wypukłe formy.
Motywy marokańskie to także wzory, których szczególną cechą jest powtarzalność, a więc drobna krata, zazwyczaj w postaci rombów, skomplikowany układ linii, które w efekcie tworzą koła, rozety i bogate w detale mozaiki, a także kompozycje kół lub kwadratów, z których każdy wypełniony jest misternym wzorem w wielu różnych kolorach. To połączenie symetrii, powtarzalnego rytmu i uporządkowania w jednym. Fototapety Maroko to również fotograficzne odtworzenie realnej rzeczywistości, jak przedmioty codziennego użytku, tkaniny, budynki i korytarze, żywność w kolorowych misach i wiele innych motywów, które łączy jedna wspólna cecha – nieskończone bogactwo barw i detali.